Home Sekcja Ringo Historia sekcji
Historia sekcji ringo PDF Drukuj Email

Ringo to gra sportowa wymyślona przez znanego polskiego szermierza i dziennikarza Włodzimierza Strzyżewskiego istnieje już 50 lat natomiast, jako polski sport dla każdego od 1973 r. Od tego, bowiem roku zaczęto organizować Otwarte Mistrzostwa Polski w ringo.
Gra w ringo, podobnie jak wiele innych dyscyplin sportowych przebyła dość długą drogę ewolucyjną. Najpierw, dla jego twórcy była elementem treningu, później przekształciła się w znakomitą zabawę i wspaniały sport rekreacyjny możliwy do uprawiania przez niemal każdego i w każdych warunkach. Obecnie ringo jest grą sportową o bogatej technice i taktyce, a jednocześnie o licznych i niezaprzeczalnych walorach sportowych.
To te jej wartości oraz fakt, że w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mogielnicy do roku 2002 nie było właściwych warunków do uprawiania innych znanych powszechnie sportów, skłoniły mnie w chwili rozpoczęcia tu pracy do zawiązania sekcji ringo we wrześniu 1990r. Prowadzone w niej zajęcia w spartańskich warunkach na trawiastym terenie w pobliżu szkoły bardzo często w niesprzyjających warunkach pogodowych, a w okresie zimowym na korytarzu szkolnym czasami na sali gimnastycznej w SP nr 2, po czterech latach zaowocowały pierwszymi sukcesami w postaci - zwycięstw w turniejach ogólnopolskich i Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych. Do najbardziej utytułowanych zawodników sekcji ringo należy zaliczyć Dominika Trawczyńskiego, który wywalczył (13 złotych, 8 srebrnych i 8 brązowe medale) oraz Andrzeja Teklaka (12 złotych, 9 srebrnych i 7 brązowe medale) na Mistrzostwach Polski indywidualnie w grach dwójkowych i trójkowych. W sumie członkowie sekcji w latach 1990 - 20010 zdobyli 152 medale. Tabela nr 1
W grupie reprezentantów, rozszerzonych o uczniów z klas podstawowych, a następnie gimnazjum i liceum do wyróżniających się (obok wcześniej wymienionych) należeli: Arkadiusz Baran, Marcin Szwogżlis, Albert Jakubowski, Beata Banasiewicz, Anna Gwardiak, Anna Kołodziejska, Rafał Kołodziejski, Magdalena Woś, Łukasz Sadowski, Marcin Królikowski, Iga Matysiak, Martyna Witoń, Nina Sadowiska, Paweł Różański, Anna Szwogżlis, Adam Trawczyński, Łukasz Teklak, Mateusz Błach, Mateusz Wilk, Mateusz Pawłowski, Tomasz Bożyk, Kamil Garbarczyk, Grzegorz Brzemiński a obecnie należą: Paweł Brzemiński, Anna Wangryn, Ada Trawczyńska, Paulina Wangryn, Paulina Latosiak, Joanna Kujat, Patryk Janicki, Piotr Błach, Paweł Wangryn, Przemysław Figurski.
Dzięki staraniom opiekuna sekcji, ringo weszło w 1995 r. do programu Szkolnych Igrzysk Sportowych województwa radomskiego, sekcja ringo wraz ze SZS w Radomiu była organizatorem wszystkich turniejów. A po reformie administracyjnej przyczyniliśmy się do wprowadzenia dyscypliny ringo do programu Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, podczas których drużyna naszego gimnazjum 10-krotnie zwyciężała w latach 2001-2010.
Od roku 1994 corocznie organizujemy w Mogielnicy Ogólnopolskie Turnieje Ringo Uczniowskich Klubów Sportowych, w których startowali również ringowy z Mongolii, Wietnamu, Białorusi i Niemiec. W latach 2003 - 2005 sekcja ringo trzykrotnie na hali sportowej przy ZSO w Mogielnicy była organizatorem Drużynowych Mistrzostw Polski w Ringo.
Oprócz sukcesów na arenie krajowej Mogielnicy zawodnicy wielokrotnie powoływani byli do reprezentacji Polski na turnieje do: Białorusi, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Niemiec czy też egzotycznej Kenii gdzie również odnosili sukcesy. Pięciokrotnie w latach 2006-2009 członkowie naszej sekcji powoływani byli na mecze Polska - Niemcy w ringo i w ringtenisa które rozgrywane były w Recklinghausen (2006 r.), Radomiu (2007 r.), Koblencji i Hamburgu (2008 r.), Mannheim i Pułtusku (2009 r.) oraz do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Ringtenisie (Koblencja 2010 r.).
Obok działalności sportowo-szkoleniowej prowadzona jest szeroka działalność wychowawcza, od roku 1997 w okresie wakacji i ferii zimowych uczniowie uczestniczą w obozach sportowych nad morzem, mazurach i w górach. Na kursach, których organizatorem jest Polskie Towarzystwo Ringo zdobywają uprawnienia sędziowskie w tej dyscyplinie i wiedzę młodzieżowych organizatorów sportu. Ringowcy wraz ze swoimi rodzicami wielokrotnie brali udział z sukcesami, w organizowanych na terenie naszego kraju - Światowych Turniejach Rodzin; wypada tu szczególnie wyróżnić rodzinę państwa Szwogżlisów.
To z naszej inicjatywy powstał w roku 1998 r. przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mogielnicy - Uczniowski Klub Sportowy, który działa do dziś.
Sukcesy ringowców możliwe były dzięki moralnemu i finansowemu wsparciu dyrekcji szkoły i rodziców oraz pracy społecznej takich osób jak: Jan Szwogżlis, Leszek Trawczyński, Mariusz Wangryn, Andrzej Teklak. A osiągnięcia sekcji ringo są przykładem, że praca plus talent oraz wiedza w każdym mieście i wiosce może służyć sprawności psychofizycznej, zdrowiu i radości życia.
Ten oryginalny polski sport wart jest większej promocji i wszechstronnej pomocy, tym bardziej, iż Polska należy do nielicznych krajów nieposiadających sportu narodowego. Przed laty, niemal każde dziecko polskie grało w palanta, gra ta przeniesiona przez emigrantów na kontynent amerykański przyjęła się. Zmodyfikowaną odmianę palanta podniesiono do rangi atrakcyjnej i wzbudzającą ogromne zainteresowanie, cieszy się ogromną popularnością szczególnie w USA, gdzie stała się sportem narodowym. Natomiast, u nas grę tą kiedyś obrzydzano młodzieży w środkach masowego przekazu, nie oferując nic w zamian, podobny los może spotkać i ringo gdy zabraknie pasjonatów.

Obecnie Sekcja w swoich szeregach skupia około 30 osób. Nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej, utrzymując się jedynie ze składek członkowskich, darowizn oraz społecznej pracy członków sekcji, przekazując uzyskane środki finansowe na działalność statutową w zakresie kultury fizycznej i sportu.

Opiekun Sekcji Ringo - Mariusz Wangryn
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 


Statystyki

Użytkowników : 25
Artykułów : 90
Odsłon : 164091

Copyright © 2011 UKS w Mogielnicy | Wykonanie: Mariusz Wangryn
Stworzone dzięki Joomla!. XHTML and CSS.